GNAC track and field results

NORTH PLATTE, Neb. (KNOP) - GNAC track and field results from North Platte high school:

Team Rankings
Boys
1. North Platte - 149
2. McCook - 98
3. Scottsbluff - 95
4. Hastings - 81.5
5. Columbus - 64
6. Gering - 39.5

Girls
1. Columbus - 119.5
2. Hastings - 114
3. McCook - 86.5
4. North Platte - 75
5. Scottsbluff - 67
6. Gering - 62

Individual Results
Boys
100 meter
1. Christopher Busby - Scottsbluff - 10.80
2. Zaide Weidner - Hastings - 11.15
3. Corban Jernigan - McCook - 12.21
4. Anselmo Camacho - Scottsbluff - 11.23
5. Alec Bunger - McCook - 11.28
6. Carson Shoemaker - Hastings - 11.42

200 meter
1. Kymani Sterling - North Platte - 22.50
2. Austin Nauert - Hastings - 23.40
3. Jahmani Sterling - North Platte - 23.60
4. Nick Bocott - North Platte - 23.63
5. David Smith - Hastings - 23.72
6. Marcus Randall - Columbus - 23.88

400 meter
1. Kymani Sterling - North Platte - 50.52
2. Cody Ferguson - Gering - 52.23
3. Caleb Mulder - Columbus - 54.42
4. Isaiah Hoard - Columbus - 54.46
5. Tyler Weseman - Hastings - 55.13
5. Brady Radzymski - Gering - 55.13

800 meter
1. Joel Bradley - North Platte - 2:04.69
2. Kennedy Ronne - Scottsbluff - 2:06.68
3. Landon Eckhardt - Hastings - 2:07.85
4. Matthew Welton - Hastings - 2:08.33
5. TJ Renner - McCook - 2:09.44
6. Axel Leon - Columbus - 2:12.17

1 mile
1. Evan Caudy - North Platte - 4:46.03
2. Jonathan Lopez - Hastings - 4:50.78
3. Joel Bradley - North Platte - 4:52.78
4. Avery Munson - North Platte - 4:53.65
5. Abel Lemus - Columbus - 4:54.65
6. Josh Hegwood - McCook - 4:57.50

2 mile
1. Evan Caudy - North Platte - 10:09.50
2. Jaydon Welsh - Hastings - 10:10.70
3. Avery Munson - North Platte - 10:24.37
4. Douglas Davidchik - Columbus - 10:41.07
5. Riley Mai - McCook - 10:43.01
6. Joe McFarland - Columbus - 10:49.76

110 meter hurdles
1. Nick Stoeckle - Columbus - 14.69
2. Luke Rohrer - Scottsbluff - 15.37
3. Cameron Geary - Scottsbluff - 15.50
4. Mychaia Moss - Scottsbluff - 16.21
5. Gabe Moseman - Columbus - 16.49
6. Colton Buxton - Columbus - 16.58

300 meter hurdles
1. Nick Stoeckle - Columbus - 39.98
2. Gabe Schnert - McCook - 41.13
3. Luke Rohrer - Scottsbluff - 41.17
4. Cameron Geary - Scottsbluff - 42.72
5. Quinton Janecek - Gering - 43.03
6. Nate Nordby - Hastings - 44.19

High Jump
1. Conner McCracken - Scottsbluff - 6' 05"
2. Kolton Ebbers - Gering - 6' 03"
3. James Bruner - Scottsbluff - 5' 11"
4. Mark Arp - McCook - 5' 11"
5. Curtis Briggs - Columbus - 5' 11"
6. Jayden Gardner - Scottsbluff - 5' 09"

Pole Vault
1. Perris Magdaleno - Scottsbluff - 13' 06"
2. Tyler Lytle - McCook - 13' 00"
3. Branson McDonald - McCook - 12' 06"
4. Dalton Caley - North Platte - 12' 06"
5. Zach Kring - North Platte - 12' 06"
6. Blake Turpen - Hastings - 12' 00"

Long Jump
1. Morgan Fawver - McCook - 22' 05"
2. Pike Osborne - Hastings - 21' 06"
3. Alec Bunger - McCook - 21' 00.75"
4. Donovan Mitchell - Hastings - 20; 11.5"
5. Noah Stoeckle - Columbus - 20' 06"
6. Christopher Busby - Scottsbluff - 10' 01"

Triple Jump
1. Kaden Ross - North Platte - 44' 07.5"
2. Pike Osborne - Hastings - 44' 01.75"
3. Seth Dugger - McCook - 42' 01.75"
4. Noah Stoeckle - Columbus - 42' 02"
5. Cameron Geary - Scottsbluff - 41' 00.25"
6. James Mockry - McCook - 40' 07.5"

Shot Put
1. Elliott Purdy - North Platte - 58' 00.5"
2. Joey Larson - North Platte - 56' 10.25"
3. DJ Gross - McCook - 56' 09"
4. Nic Davis - North Platte - 52' 08.5"
5. Colin Giron - McCook - 50' 00.25"
6. Kasten Grape - Columbus - 49' 09"

Discus
1. Joey Larson - North Platte - 172' 06"
2. Elliott Purdy - North Platte - 169' 02"
3. DJ Gross - McCook - 158' 09"
4. Turner Scow - Scottsbluff - 155' 09"
5. Colin Giron - McCook - 154' 02"
6. Evan Morara - Hastings - 144' 03"

4x100 meter relay
1. North Platte - 43.58
2. Scottsbluff - 43.81
3. Gering - 43.94
4. Hastings - 44.12
5. McCook - 44.40
6. Columbus - 45.13

4x400 meter relay
1. McCook - 3:33.02
2. Columbus - 3:33.03
3. Hastings - 3:34.10
4. Gering - 3:34.67
5. Scottsbluff - 3:44.32
6. North Platte - 3:46.84

4x800 meter relay
1. Gering - 8:30.69
2. McCook - 8:34.17
3. North Platte - 8:38.42
4. Columbus - 8:39.16
5. Hastings - 8:40.92
6. Scottsbluff - 9:47.59

Girls
100 meter
1. Jasmine Johnson - Gering - 12.89
2. Kaylee Kadow - Hastings - 13.06
3. Laura Czarnick - Columbus - 13.10
4. McKenna Little - North Platte - 13.17
5. Tenedy Jones - Hastings - 13.39
6. Liviya Wier - McCook - 13.43

200 meter
1. Peyton Neff - North Platte - 26.92
2. Aubree Cress - Hastings - 26.98
3. Kaylee Kadow - Hastings - 27.47
4. Joselyn Olson - Columbus - 27.93
5. Mackenzie Brown - Hastings - 28.48
6. Tierney Schleve - 28.69

400 meter
1. Trinity Tuls - Columbus - 1:01.53
2. Aubree Cress - Hastings - 1:02.06
3. McKenzie Polk - North Platte - 1:07.44
4. Jori Rogers - North Platte - 1:08.87
5. Emma Estrada - Hastings - 1:09.83
6. Madison Tarencz-Rasmusen - McCook - 1:10.54

800 meter
1. Jamisyn Howard - Scottsbluff - 2:34.57
2. Gracie Luebbe - Columbus - 2:37.21
3. Becky Plugge - Hastings - 2:39.96
4. Ramona Lara - Hastings - 2:41.07
5. Jillian Smith - Hastings - 2:46.00
6. Anna Rawlings - Gering - 2:49.01

1 mile
1. Brooke Holzworth - Scottsbluff - 5:42.46
2. Shailee Patton - Gering - 5:51.24
3. Sydney Barner - North Platte - 5:55.30
4. Chelsey Espinosa - Hastings - 5:58.98
5. Nicole Hackett - Columbus - 6:02.31
6. Sunny Edens - Scottsbluff - 6:02.40

2 mile
1. Brooke Holzworth - Scottsbluff - 12:04.67
2. Shailee Patton - Gering - 12:23.10
3. Sydney Barner - North Platte - 12:40.64
4. Chelsey Espinosa - Hastings - 12:41.54
5. ElsiAnna Rodewald - McCook - 12:57.23
6. Madison Douglas - Hastings - 13:15.64

100 meter hurdles
1. Josie Garrett - Columbus - 15.74
2. Dacey Sealey - Hastings - 16.51
3. Nyenhial Duang - Hastings - 16.60
4. Maria Avila Sidon - Gering - 16.65
5. Jada Lloyd - Columbus - 16.92
6. Emma Dutton - McCook - 17.49

300 meter hurdles
1. Dacey Sealey - Hastings - 48.00
2. Maria Avila Sidon - Gering - 48.62
3. Nyenhial Duang - Hastings - 51.63
4. Emma Dutton - McCook - 51.96
5. Caitlin Hottovy - Columbus - 52.73
6. Nyaguor Duang - Hastings - 54.13

High Jump
1. Alyssa Secord - McCook - 5' 01"
2. Addison Randel - McCook - 4' 11"
3. Brinley Pszanka - Gering - 4' 11"
4. Jade Walker - Scottsbluff - 4' 09"
5. Liviya Wier - McCook - 4' 09"
5. Presley Bonynge - North Platte - 4' 09"

Pole Vault
1. Jaidyn Garrett - Columbus - 13' 00"
2. Beretta Coats - Scottsbluff - 10' 00"
3. Kamryn Hughes - North Platte - 9' 00"
4. Savannah Donovan - McCook - 9' 00"
5. Emma Brownlow - Columbus - 8' 06"
5. Bailey Smith - North Platte - 8' 06"

Long Jump
1. Mariyah Avila - Scottsbluff - 16' 05"
2. Josie Garrett - Columbus - 16' 04.75"
3. Robin Grigg - McCook - 15' 10.5"
4. McKenna Little - North Platte - 15' 10"
5. Brady Laucomer - Scottsbluff - 15' 09"
6. Joselyn Olson - Columbus - 15' 08.25"

Triple Jump
1. Elli Winkler - Gering - 34' 01.75"
2. Peyton Negley - North Platte - 34' 00"
3. Brolin Morgan - McCook - 33' 04"
4. Brady Laucomer - Scottsbluff - 33' 03"
5. Elena Batenhorst - Columbus - 33' 02.5"
6. Mariyah Avila - Scottsbluff - 32' 09.75"

Shot Put
1. Abigail Gerber - Columbus - 42' 02"
2. Osmunda Izaguirre-Reyes - Columbus - 38' 02"
3. Mackenzie Smith - McCook - 37' 09"
4. Jayceea Hanson - McCook - 36' 00"
5. Sierra Kotschwar - McCook - 35' 09.5"
6. Paige Jeffryes - Columbus - 35' 06.5"

Discus
1. Mackenzie Smith - McCook - 123' 10"
2. Jayceea Hanson - McCook - 122' 11"
3. Taylor Umstead - Columbus - 103' 10"
4. Abigail Gerber - Columbus - 100' 03"
5. Paige Jeffryes - Columbus - 97' 08"
6. Kymber Shallenberger - Scottsbluff - 97' 03"

4x100 meter relay
1. Hastings - 50.87
2. North Platte - 51.75
3. Columbus - 52.04
4. McCook - 52.23
5. Gering - 53.60
6. Scottsbluff - 53.97

4x400 meter relay
1. Columbus - 4:16.03
2. McCook - 4:29.11
3. Hastings - 4:31.07
4. Scottsbluff - 4:31.07
5. North Platte - 4:36.03
6. Gering - 5:04.31

4x800 meter relay
1. Hastings - 10:51.30
2. North Platte - 10:52.10
3. Columbus - 11:13.20
4. Gering - 11:59.50

Read the original version of this article at www.knopnews2.com.