District C-4 Wrestling Final Results

(NBC Nebraska Scottsbluff)
By  | 

Hershey,NEB The Bridgeport and Mitchell wrestling teams finish strong at the C4 District Tournament in Hershey. Bulldogs had six wrestlers finish in the top four to qualify for state and with that number they would finish fourth in the final team district standings.

While Mitchell had four wrestlers qualify for state and with that number the Tigers finished sixth in the final team district standings.

District C-4 Individual Results
106 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Trevin Edwards of Loomis/Bertrand
2nd Place - Sam Luther of Kearney Catholic
3rd Place - Thomas (TC) Hughson of Mitchell
4th Place - Lane Russell of Broken Bow

113 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Casey Benavides of Bridgeport
2nd Place - Zach Dickau of Hi-Line
3rd Place - Jacob Hilmer of Loomis/Bertrand
4th Place - Gage Musser of Hershey

120 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Trey Garey of Broken Bow
2nd Place - Matt Bruns of Hershey
3rd Place - Chance Cooper of Bridgeport
4th Place - Ashton Lurz of Valentine

126 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Chris Williams of Valentine
2nd Place - Casey Faulkenberry of Broken Bow
3rd Place - Isaiah Shields of Amherst
4th Place - Timmy Smith of Hi-Line

132 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Quentyn Frank of Amherst
2nd Place - Colton Rowse of Ord
3rd Place - Christopher Feldner of Kearney Catholic
4th Place - Tobin Olson of Valentine

138 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Gage Krolikowski of Valentine
2nd Place - Austin Cole of Broken Bow
3rd Place - Kadin Perez of Mitchell
4th Place - Damien Bell of Bridgeport

145 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Trevor Widener of Bridgeport
2nd Place - Morgan McGinley of Valentine
3rd Place - Jaxson Daake of Kearney Catholic
4th Place - Oren Pozehl of Ainsworth

152 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Garret Kluthe of Ord
2nd Place - Tryon Calleroz of Arcadia/Loup City
3rd Place - Steven Menke of Bridgeport
4th Place - Curtis Rittgarn of Gordon-Rushville

160 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Chase Olson of Valentine
2nd Place - Conner Schutz of Hi-Line
3rd Place - Kaden Vincent of Gordon-Rushville
4th Place - Jace Wid of Perkins County

170 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Josh Warren of Bridgeport
2nd Place - Jesse Drahota of Ravenna
3rd Place - Kelen Meyer of Ord
4th Place - Gunnar Battershaw of Valentine

182 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Lathan Duda of Broken Bow
2nd Place - Trevor Peterson of Chase County
3rd Place - Cole Stokebrand of Amherst
4th Place - Joel Abramson of Loomis/Bertrand

195 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Ethan Gabriel of Ord
2nd Place - Drew Bogard of Amherst
3rd Place - Tyler Wetzel of Ravenna
4th Place - Nicholas Coley of Mitchell

220 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Jarin Potts of Amherst
2nd Place - Keifer Anderson of Broken Bow
3rd Place - Brandon Knoles of Perkins County
4th Place - Nathan Coley of Mitchell

285 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Jakob Jerabek of Arcadia/Loup City
2nd Place - CJ Hoevet of Ord
3rd Place - Tyler Thomas of Broken Bow
4th Place - Jaxon Taubenheim of Amherst