District D-4 Wrestling Final Results

(NBC Nebraska Scottsbluff)
By  | 

North Platte, NEB The Hemingford wrestling team lead the list of local wrestlers heading to state in Class D. Seven Bobcats finished in the top four to seal spots into the state tournament. Hemingford as a team finished in second in the team standings. Mullen took the top spot with a score of 194.5 points.

District D-4 Individual Results
106 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Tristin Grooms of Mullen
2nd Place - Dutch Yates of Garden County
3rd Place - Blake Devitt of Hitchcock County
4th Place - Matthew Johnson of Kimball

113 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Eli Paxton of Mullen
2nd Place - Kaleb Christofferson of Hitchcock County
3rd Place - Creel Weber of Hemingford
4th Place - Gabe Kohel of Morrill

120 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Teven Marshall of Mullen
2nd Place - Daniel Kohel of Morrill
3rd Place - Blake Webb of Dundy County Stratton
4th Place - Gavin Losey of Hitchcock County

126 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Samuel Foster of Sutherland
2nd Place - Kyle Durfee of Mullen
3rd Place - Connor Cluff of Kimball
4th Place - Brenton Abbott of Leyton

132 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Carter Buchheit of Hemingford
2nd Place - Jon Peterka of Sutherland
3rd Place - Hunter Deeds of North Platte St. Patrick`s
4th Place - Hunter Kildow of Bayard

138 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Dennis Vogl of Crawford
2nd Place - Beau Lake of Bayard
3rd Place - Luke Honstein of Hemingford
4th Place - Trey Schindler of Kimball

145 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Colton Holthus of Garden County
2nd Place - Serbando Diaz of Dundy County Stratton
3rd Place - Spencer DeNaeyer of Mullen
4th Place - Jaden Henderson of Medicine Valley

152 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Christian Leonard of Bayard
2nd Place - Isaiah Bryner of Hemingford
3rd Place - Riley Holthus of Garden County
4th Place - Kolby Welling of Crawford

160 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Reece Zutavern of Sandhills/Thedford
2nd Place - Tyler Coleman of Hemingford
3rd Place - Haydon Olds of Minatare
4th Place - Kendal Neal of Mullen

170 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Talan McGill of North Platte St. Patrick`s
2nd Place - Gavin White of Sutherland
3rd Place - Alex Neefe of Hemingford
4th Place - Rope Anders of Crawford

182 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Bryan Zutavern of Sandhills/Thedford
2nd Place - Riley Kessler of Mullen
3rd Place - Justin Schroll of North Platte St. Patrick`s
4th Place - Dallas Miller of Garden County

195 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Reed McFadden of Sandhills/Thedford
2nd Place - Ty Kvanvig of Mullen
3rd Place - Jake Sellman of Hemingford
4th Place - Landon Nichols of North Platte St. Patrick`s

220 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Clayton Hassett of Mullen
2nd Place - Remington Hodges of Hitchcock County
3rd Place - Delton Haines of Dundy County Stratton
4th Place - Gavin Anderson of Hyannis

285 Pounds (Top Four State Bound)
1st Place - Ceasar Garduno of Minatare
2nd Place - Tony Gonzales of Minatare
3rd Place - Brayton Branic of Sandhills/Thedford
4th Place - Stephen Bateman of Kimball