Local District Wrestling Results/Highlights (Day One)

By  | 

Scottsbluff, NEB Local District B-4 Semi-Finalists
These local wrestlers are in the semi-finals of the District B-4 Tournament in Scottsbluff set for Saturday morning.

(NBC Nebraska Scottsbluff)

106 - Paige Denke (Chadron)
113 - Quinton Chavez (Gering), Austin Munier (Sidney)
120 - Paul Ruff (Gering), Paul Garcia (Scottsbluff)
126 - Tyler Nagel (Gering)
132 - Nathaniel Murillo (Gering), Jaxon Minnick (Alliance), Jacob Peckham (Sidney)
138 - Nate Rocheleau (Gering), Paul Houser (Sidney), Asa Johnson (Alliance)
145 - Daniel Wellnitz (Chadron)
152 - Mychaia Moss (Scottsbluff)
160 - Jacob Awiszus (Gering)
170 - Brady Robb (Sidney)
182 - Dietrich Lecher (Sidney)
195 - Hunter Ahrendt (Sidney), Matthew Escamilla (Alliance)
220 - Isaiah Beye (Chadron), Nick Maag (Scottsbluff)
285 - Hayden Hofrock (Sidney), Trayton Travnicek (Scottsbluff)

Local District C-4 Semi-Finalists

These local wrestlers are in the semi-finals of the District C-4 Tournament in Hershey set for Saturday morning.

113 - Casey Benavides (Bridgeport)
120 - Chance Cooper (Bridgeport)
138 - Kadin Perez (Mitchell)
145 - Jake Chasek (Mitchell), Trevor Widener (Bridgeport)
152 - Steven Menke (Bridgeport), Justin Chasek (Mitchell)
160 - Kaden Vincent (Gordon-Rushville)
170 - Josh Warren (Bridgeport)
195 - Nicholas Coley (Mitchell)
220 - Nathan Coley (Mitchell)
285 - Colt Rodgers (Bridgeport)

Local District D-4 Semi-Finalists

These local wrestlers are in the semi-finals of the District D-4 Tournament in North Platte set for Saturday morning.

106 - Tayson Ernesti (Hemingford), Dutch Yates (Garden Co)
113 - Gabe Kohel (Morrill), Creel Weber (Hemingford)
120 - Daniel Kohel (Morrill)
126 - Connor Cluff (Kimball), Brenton Abbott (Leyton)
132 - Carter Buchheit (Hemingford), Hunter Kildow (Bayard)
138 - Dennis Vogl (Crawford), Trey Schindler (Kimball), Beau Lake (Bayard)
145 - Colton Holthus (Garden County)
152 - Christian Leonard (Bayard), Riley Holthus (Garden County), Isaiah Bryner (Hemingford)
160 - Hayden Olds (Minatare), Tyler Coleman (Hemingford)
170 - Rope Anders (Crawford)
182 - Bryce Seier (Morrill)
195 - Jake Selllman (Hemingford)
285 - Tony Gonzales (Minatare), Stephen Bateman (Kimball), Ceaser Garduno (Minatare)