Nebraska State Volleyball Tournament Results (Day One Scores)

By  | 

Lincoln, NEB Class A State Tournament
First Round Scores
Millard North def Papillion La Vista (3-1) 19-25, 25-23, 25-9, 25-16
Gretna def Millard West (3-1) 25-14, 11-25, 25-16, 25-22
Papillion La Vista South def Elkhorn South (3-0) 25-21, 26-24, 25-21
Lincoln Pius def Millard South (3-1) 25-22, 21-25, 25-8, 25-20

(NBC Nebraska Scottsbluff)

Semi-Finals (Friday November 8)
#8 Millard North vs #4 Gretna (4pm MST)
#7 PLV South vs #3 Lincoln Pius X (6pm MST)

Class B State Tournament
First Round Scores
Skutt def Hastings (3-0) 25-2, 25-5, 25-6
Norris def Platteview (3-1) 25-14, 15-25, 27-25, 25-23
Waverly def Northwest (3-1) 23-25, 25-8, 25-17, 25-7
Duchesne def Sidney (3-0) 25-12, 25-18, 25-19

Semi-Finals (Friday November 8)
#1 Skutt vs #5 Norris (4pm MST)
#2 Waverly vs #6 Duchesne (6pm MST)

Class C1 State Tournament
First Round Scores
St. Paul def Battle Creek (3-0) 25-17, 25-23, 25-17
Broken Bow def Wayne (3-1) 22-25, 25-20, 25-8, 25-18
Wahoo def Norfolk Catholic (3-0) 25-17, 25-20, 25-19
Lincoln Lutheran def Chadron (3-0) 25-20, 25-15, 25-19

Semi-Finals (Friday November 8)
#1 St Paul vs #5 Broken Bow (Noon MST)
#2 Wahoo vs #3 Lincoln Lutheran (2pm MST)

Class C2 State Tournament
First Round Scores
St Cecilia def Arcadia/LC (3-0) 25-10, 25-12, 25-20
LHNE def Neumann (3-1) 25-17, 22-25, 25-20, 25-18
Superior def Wisner-Pilger (3-1) 26-24, 21-25, 25-18, 25-17
Grand Island CC def Summerland (3-0) 25-14, 25-12, 25-20

Semi-Final (Friday November 8)
#1 St Cecilia vs #4 LHNE (Noon MST)
#2 Superior vs #3 Grand Island CC (2pm MST)

Class D1 State Tournament
First Round Games
Pleasanton def Central Valley (3-1) 25-19, 25-16, 24-26, 25-12
Bergan def Overton (3-1) 24-26, 25-16, 25-22, 25-20
Diller-Odell def HTRS (3-0) 25-18, 28-26, 25-11
Cedar Catholic def CWC (3-0) 26-24, 25-16, 25-12

Semi-Finals (Friday November 8)
#1 Pleasanton vs #4 Bergan (8am MST)
#2 Diller-Odell vs #6 Cedar Catholic (10am MST)

Class D2 State Tournament
First Round Games
Lawrence-Nelson def Giltner (3-0) 25-10, 25-8, 25-14
St Francis def Garden County (3-0) 25-14, 25-10, 25-10
Wynot def Sacred Heart (3-2) 27-25, 13-25, 25-22, 17-25, 15-11
BDS def Bertrand (3-2) 21-25, 24-26, 25-18, 25-21, 15-12

Semi-Finals (Friday November 8)
#1 Lawrence-Nelson vs #5 St. Francis (8am MST)
#2 Wynot vs #3 BDS (10am MST)